Dyrektywa #CSDDD (Corporate Sustainable Due Diligence Directive) to regulacja kwestii należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Objęcie dyrektywą CSDDD sektora finansowego będzie skutkować powstaniem prawnego obowiązku przeciwdziałania ryzyku klimatycznemu w procesach inwestycyjnych oraz kształtowaniem zrównoważonego portfela.
Będzie to także oznaczać odpowiedzialność inwestorów za wpływ środowiskowy finansowanych przez siebie projektów.Włączenie sektora finansowego do regulacji od dawna stanowiło punkt sporny w negocjacjach. Mimo, że niektóre państwa członkowskie UE nie zgadzają się z tym stanowiskiem, Rada UE zdecydowała, aby wyłączyć sektor finansowy z zasad należytej staranności.
Tymczasem Eurosif postuluje przyjęcie sektora finansowego do CSDDD, ponieważ jego wykluczenie miałoby negatywny wpływ na zdolność instytucji finansowych do skutecznego zarządzania ryzykiem w ich łańcuchach wartości. Byłoby to również sprzeczne z wieloma publicznymi oświadczeniami organów nadzoru finansowego i podmiotów działających w sektorze finansowym. Eurosif, wspólnie z ONZ PRI, IAHR i 142 sygnatariuszami, opublikował w listopadzie 2022 r. oświadczenie, w którym poparł dyrektywę CSDDD: https://lnkd.in/epPgQwFc
Ostateczny kształt porozumienia w sprawie CSDDD będzie wypracowany w najbliższych dniach przez Parlament Europejski, Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej.
Polsif planuje zorganizować konsultacje środowiska finansowego w tym zakresie, żeby zebrać opinie polskiego rynku i przekazać je jako wkład do dyskusji.#CSDDD #ESG #POLSIF