Wiedza __________
Definicje
ESG to akronim od angielskich słów Environmental (z ang. Środowisko), Social (z ang. Społeczeństwo) oraz Governance (z ang. Ład korporacyjny).
Termin ten oznacza trzy główne obszary działania firm, organizacji oraz inwestorów w ramach, których powinny one kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju i stosować odpowiedzialne praktyki biznesowe z poszanowaniem szeroko rozumianego interesu poszczególnych interesariuszy. W praktyce oznacza to, że firmy i organizacje, które wdrażają wymogi w zakresie ESG, biorą pod uwagę, mierzą, raportują środowiskowe, społeczne i zarządcze (dot. ładu korporacyjnego) aspekty swojej działalności. Podobnie inwestorzy ESG biorą pod uwagę aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze firmy obok ich atrybutów finansowych przy podejmowaniu decyzji, czy (i jak) w nie inwestować. Analiza wartości generowanej przez spółkę czy inwestycję wymaga zintegrowanego ujęcia wyników finansów oraz w zakresie ESG.
ESG jest swoistego rodzaju kontynuacją społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR z ang. ). Aakronim ESG zyskał popularność ze względu na liczne regulacje dotyczące Zrównoważonego Rozwoju (w tym na poziomie UE), używającego tego określenia dla opisania mierzalnych wymogów i parametrów oraz analitycznego ujęcia tej szerokiej dziedziny.
Skrót ESG stosowany jest w kontekście opisywania wymogów / czynników / wskaźników czy kryteriów oceny dot. zaangażowania i wyników podmiotu w działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju. Stąd też popularność zyskuje pojęcie analizy Ryzyka ESG, czy Ratingi ESG.
Podstawą ESG są między innymi: 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ 2030, inicjatywa ONZ Global Compact, Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka czy Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Jak wskazuje sam akronim ESG można go podzielić na trzy główne obszary: środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny.
Zrównoważone finanse (z ang. Sustainable Finance) odnoszą się do procesu uwzględniania aspektów środowiskowych, społecznych i zarządzania (ESG) przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w sektorze finansowym, co prowadzi do bardziej długoterminowych inwestycji w zrównoważone działania i projekty gospodarcze.
Względy środowiskowe mogą obejmować łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej, a także środowisko szerzej, na przykład zachowanie różnorodności biologicznej, zapobieganie zanieczyszczeniom i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Względy społeczne mogą odnosić się do kwestii nierówności, włączenia społecznego, stosunków pracy, inwestycji w ludzi i ich umiejętności oraz społeczności, a także kwestii praw człowieka. Zarządzanie instytucjami publicznymi i prywatnymi – w tym strukturami zarządczymi, stosunkami pracowniczymi i wynagrodzeniami kadry kierowniczej – odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu uwzględnienia aspektów społecznych i środowiskowych w procesie decyzyjnym.
Najnowsze __________