W imieniu Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF), po miesiącach intensywnych prac oraz wymiany doświadczeń, mamy przyjemność przedstawić rezultat prac Grupy Roboczej ds. Minimalnych Gwarancji, działającej w ramach naszej organizacji, której celem jest promowanie wiedzy i najlepszych praktyk w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Grupa Robocza składała się z ekspertów reprezentujących największe instytucje finansowe w Polsce. Podczas prac nad tym opracowaniem uwzględniono obowiązujące regulacje prawne, wytyczne oraz praktyki dotychczas stosowane przez banki. Celem Grupy Roboczej było wypracowanie podejścia do minimalnego zakresu zagadnień, które każda instytucja dążąca do spełnienia kryteriów minimalnych gwarancji powinna uwzględnić. Eksperci, którzy pracowali nad ankietą, mieli na celu przekazanie klientom informacji w sposób jak najbardziej przejrzysty, wyjaśniając, jak należy rozumieć minimalne gwarancje i czego mogą oczekiwać od instytucji finansowych w procesie udzielania finansowania.
W trakcie prac Grupy omawiane były różne sposoby uwzględniania pojęcia minimalnych gwarancji w procesach instytucji finansowych. Ustalono, że ankieta nie jest jedyną formą badania minimalnych gwarancji stosowaną przez banki. W zależności od specyfiki instytucji finansowych i charakteru finansowanych transakcji bądź klientów, stosowane są również bardziej rozbudowane ankiety lub oświadczenia, które uwzględniają specyficzne ryzyka związane z działalnością klientów.
Dlatego też przedstawioną ankietę należy traktować jako pewnego rodzaju drogowskaz, który ma pomóc instytucjom finansowym oraz innym interesariuszom w dalszych ich pracach. Ankieta ta nie stanowi jednolitego standardu rynkowego, lecz bazę do dalszych indywidualnych prac nad politykami banków i ich klientów.
Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne wysiłki przyczynią się do zwiększenia przejrzystości i zrozumienia procesów finansowych, co przyniesie korzyści zarówno klientom, jak i instytucjom finansowym.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich zaangażowanych w te prace, a w szczególności do koordynatorów Joanny Ałasy CFA, ACCA oraz Beaty Pniak z ING BSK, jak również do ekspertów z instytucji takich jak EBRD, mBank, Pekao S.A, Santander Bank, PKO BP, BNP Paribas, BGK, Credit Agricole, Abris Capital Partners, Amundi i Bank Millennium.